English version Cofnij stronę Wróć do strony
|       Start
|       Mapa
|     Autorzy
|   O stronie
|       Linki
|    Kontakt   |

- Krajobrazowa
  Suwalszczyzna

- W krainie Wigier
- Park krajobrazowy
- W dolinie Biebrzy
- Puszcza
  Augustowska
- Kanał Augustowski
- Puszcza Romincka
- Rzeki Suwalszczyzny

- Suwałki
- Augustów
- Sejny
- Najcenniejsze...
  Najpiękniejsze...
- W kręgu architektury
  sakralnej
- Dawne miasteczka
- Wsie, wioski ...
- W litewskim kręgu
- Staroobrzędowcy
- Raz na ludowo...
- Agroturystyka
- Turystyka   kwalifikowana
- Darz bór
- Urlop z wędką
- Bezkrwawe łowy
- Wypoczynek na   Suwalszczyźnie
- Jeden dzień na
   Litwie
 
KANAŁ AUGUSTOWSKI
     
KANAŁ AUGUSTOWSKI to bezcenne, unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. Stanowi świadectwo wysokiego kunsztu technicznego i realizatorskich umiejętności polskich inżynierów wojskowych i cywilnych.
Foto: P. MalczewskiTa wodna arteria miała połączyć Wisłę - przez rzeki: Narew, Biebrzę, Nettę i Czarną Hańczę - z Niemnem, a następnie przez rzekę Windawę z portem nadbałtyckim Windawą. Ponieważ projektowany Kanał Windawski nie został zbudowany - Augustowski łączy się z Bałtykiem poprzez Niemen. Autorem projektu i kierownikiem robót pierwszego etapu budowy Kanału był podpułkownik Ignacy Prądzyński, późniejszy generał z powstania listopadowego. Ideą tego ogromnego przedsięwzięcia było uniezależnienie się od celnego dyktatu Prus w handlu przez port w Gdańsku. Korzystne zakończenie "wojny celnej" z Prusami spowodowało zaniechanie budowy "windawskiego" odcinka arterii. Z tego powodu Kanał Augustowski pozostał jedynie drogą wodną o znaczeniu lokalnym - służąc przewozowi towarów i flisowi drewna do Wisły i Niemna. W latach międzywojennych Kanał Augustowski stał się niemałą atrakcją turystyczną jako malowniczy krajobrazowo szlak kajakowy, żeglarski i komunukacji statkami pasażerskimi.Foto: P. Malczewski Taką też funkcję zaczął pełnić po drugiej wojnie światowej na polskim odcinku. Czynione są starania o uruchomienie dla ruchu turystycznego wschodniej części Kanału, znajdującej się na terytorium Białorusi. Wśród znawców, wodniaków i miłośników Suwalszczyzny ma Kanał swą od dawna utrwaloną renomę. Już pierwsi jego "odkrywcy" określali tę drogę wodną mianem "dzieła znamienitego", przeprowadzonego "przez najrozkoszniejsze i bardzo malownicze okolice (...), z licznymi śluzami gustownie zbudowanymi, które podwyższają piękność jego". O wyjątkowym pięknie i krajoznawczo-turystycznej atrakcyjności Kanału zadecydował niespotykany gdzie indziej - z całym bogactwem przyrodniczym - pejzaż doliny Biebrzy u jej styku z rzeką Nettą oraz urozmaicony krajobraz borów i jezior Puszczy Augustowskiej, którą ten Kanał przecina z zachodu na wschód. Jego długość - od śluzy Dębowo nad Biebrzą do śluzy Niemnowo na Białorusi - wynosi 101,2 km (z czego po stronie białoruskiej 19,45 km).
Trasa Kanału Augustowskiego przebiega przez Białobrzegi, a następnie przez Augustów, skąd prowadzi przez jeziora i stawy: Necko, Białe, Studzieniczne, Ślepe, Staw Gorczycki, Orlewo, Paniewo, Krzywe i Mikaszewo Duże i Małe, Mikaszówek. Na jego szlaku położone są znane wsie letniskowe: Studzieniczna, Płaska, Mikaszówka, a nadto - nad pobliskim jeziorem Serwy - wsie: Serwy, Sucha Rzeczka i Małowiste.
System wodny Kanału Augustowskiego reguluje 18 śluz (3 na terytorium Białorusi). Od śluzy Dębowo (109,92 m n.p.m.) do śluzy Gorczyca (124,73) wyrównują one wznoszącą się różnicę poziomów, która wynosi 14,81 m. Od szczytowego punktu w Gorczycy (124,73 m n.p.m.) poziom wód przez kolejne śluzy, aż do ostatniej w Niemnowie (92,96 m n.p.m.) obniża się o 31,77 m. Niedobór wody od śluzy Swoboda uzupełnia - przez ciek Suchej Rzeczki - jezioro Serwy oraz poniżej śluzy Sosnówek rzeka Czarna Hańcza; w części południowej Kanału podobną rolę pełni jezioro Sajno. Przy każdej śluzie znajduje się jaz, który pełni funkcję upustu nadmiaru wody. Przez większość śluz przerzucone są mosty dróg lokalnych.
KANAŁ AUGUSTOWSKI - info

Najszybciej Kanał Augustowski zwiedzić można samochodem. Drogi asfaltowe i żwirowe prowadzą nieopodal jego brzegów. Łatwo dotrzeć do zabytkowych i najładniejszych zarazem śluz: Przewięˇ, Paniewo, Perkuć, Sosnówek, Tartak i Kudrynki. Na piechurów i rowerzystów czeka znakowany szlak zielony, który nad samym brzegiem Kanału biegnie z Augustowa do Mikaszówki (39,4 km).
Oczywiście, największą atrakcją jest przepłynięcie tej wodnej arterii kajakiem, kanoe, łodzią rybacką czy też motorówką. Wodowanie przez śluzy dostarcza wiele emocji (jest odpłatne, ceny niskie). Warto też zwiedzić część Kanału i jeziora augustowskie statkiem pasażerskiej Żeglugi Augustowskiej.

SZLAK KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO

Żegluga Augustowska, Augustów, 29 Listopada 7, tel. 643 21 52; tel./fax 643 28 81

Augustów
Schronisko młodzieżowe (PTSM), I Liceum Ogólnokształcące, Osiedle Śródmieście 31, tel. 643 24 02
Wieś Wojciech
Pole namiotowe na półwyspie Ostry Róg, tel. 643 21 15; Pole namiotowe we wsi, tel. 643 28 73
Wieś Przewięź
Restauracja "Myśliwska", tel. 643 24 11;
Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik 1", Przewięź (200 miejsc; stołówka, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu, natryski), tel. 643 20 11
Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik 1", (200 miejsc; sauna, bar, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu, pole namiotowe), tel. 643 24 21
Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Agrawit", (70 miejsc; domki murowane, wyżywienie, siłownia, wypożyczalnia sprzętu pływającego i rowerów), tel./fax 643 51 00
Ośrodek Wypoczynkowy "Drogowskaz", (200 miejsc; stołówka, kawiarnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plaża), tel./fax 643 22 58
Pole nawiotowe "Patelnia-Binduga", (bar, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plaża, kąpielisko), tel. 643 53 29
Do zwiedzania: zabytkowa śluza w Przewięzi.
Studzieniczna
We wsi zabytkowy kościół drewniany i na półwyspie kaplica (miejsce kultu maryjnego).
Stanica wodna Swoboda (domki kempingowe, pole namiotowe, stołówka, sklep).
Pola namiotowe, Barbara Frąkiewicz, tel. 641 80 41
Przedsiębiorstwo Turystyczne "Szop", tel./fax 643 43 99 (rezerwacja kwater, organizacja spływów kajakowych).
Do zwiedzania: zabytkowa śluza Swoboda na wschodnim brzregu Jeziora Studzienicznego.
Wieś Serwy
"Inco-Veritas" - stanica wodna, tel. 641 88 35
Ośrodek "Invest Nord" (domki kempingowe, stołówka, sklep, pole namiotowe, plaża, kąpielisko), tel. 641 88 41
Ośrodek Wypoczynkowy "Serwy", (250 miejsc w pawilonach hotelowych; wyżywienie, kąpielisko, wypożyczalnia sprzętu wodnego), tel. 641 89 51; 641 88 41
Stanica wodna "Serwy" - na wyspie Dębowo (domki kempingowe, stołówka), tel. 641 88 35 Gastronomia: bar "Pod Krasnalem" w środku wsi.
Wieś Płaska
Wieś letniskowa, dużo kwater agroturystycznych, dwa bary, poczta (tel. 641 87 80), ośrodek zdrowia, Urząd Gminy (tel. 641 87 76), posterunek policji (tel. 641 87 80).
Ośrodek Jeˇdziecki "Oxer", Płaska 28b
Schronisko młodzieżowe (w szkole podstawowej), tel. 641 87 26
Wieś Paniewo
Karczma "Starożyn", tel. 641 87 29
Do zwiedzania: dwukomorowa śluza Paniewo, a 2 km dalej zabytkowa, pięknie położona śluza Perkuć.
Wieś Mikaszówka
We wsi zabytkowy kościół drewniany, a w pobliżu zabytkowa śluza Sosnówek. Kwater prywatnych należy szukać na własną rękę. Bar znajduje się przy szosie do Płaskiej. Poczta, tel. 641 76 19

SZLAK KAJAKOWY KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO

1. Augustów - Kanał Bystry - jezioro Sajno - rzeka Netta do połączenia z Biebrzą, skąd powrót od śluzy Dębowo Kanałem Augustowskim do Augustowa.
2. Augustów - jeziora Necko, Białe, Studzieniczne i dalej Kanałem Augustowskim do śluzy Tartak (powrót tą samą trasą).
3. Augustów - szlakiem Kanału Augustowskiego do Suchej Rzeczki, dalej Suchą Rzeczką na jezioro Serwy, skąd (po przewózce sprzętu) przez jezioro Wigry i dalej Czarną Hańczą do połączenia z Kanałem Augustowskim i powrót do Augustowa.
 

 

 

 

 

 

 

 Kwatery prywatne Rejsy Komunikacja autobusowa  
       
Pole namiotowe     Sklepy
  Jezioro   Gastronomia
Agroturystyka Rzeka   Las
  Stanice wodne   Szlaki piesze
Ośrodki wypoczynkowe Szlaki wodne    
  Wypożyczalnia sprzętu wodnego    
Szlaki rowerowe Wypożyczalnia sprzętu turystycznego    
      Poczta
  Żeglarstwo    
  Rozrywka Informacja turystyczna  

 


Wszelkie prawa
zastrzeżone

Realizator projektu:
Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich
Współfinansowano ze środków Unii Europejskiej
© PLIG RW 2000

Projekt i wykonanie strony
Bogusław Piotrowski
Kazimierz Sobecki

© ARTEKST Usługi Wydawnicze
napisz do nas