English version Cofnij stronę Wróć do strony
|       Start
|       Mapa
|     Autorzy
|   O stronie
|       Linki
|    Kontakt   |

- Krajobrazowa
  Suwalszczyzna

- W krainie Wigier
- Park krajobrazowy
- W dolinie Biebrzy
- Puszcza
  Augustowska
- Kanał Augustowski
- Puszcza Romincka
- Rzeki Suwalszczyzny

- Suwałki
- Augustów
- Sejny
- Najcenniejsze...
  Najpiękniejsze...
- W kręgu architektury
  sakralnej
- Dawne miasteczka
- Wsie, wioski ...
- W litewskim kręgu
- Staroobrzędowcy
- Raz na ludowo...
- Agroturystyka
- Turystyka   kwalifikowana
- Darz bór
- Urlop z wędkš
- Bezkrwawe łowy
- Wypoczynek na   SuwalszczyŸnie
- Jeden dzień na
   Litwie
 
WSIE, WIOSKI, ZAGRODY...
     
W LEŚNY I JEZIORNY KRAJOBRAZ Suwalszczyzny wpisane są wsie i wioski. Większość z nich powstała w XVII wieku, pozostałe w następnym stuleciu.
Wieś Adamowizna / Foto: J. Borejszo Poza dawnymi miasteczkami - obecnie wsiami gminnymi - nie są to duże miejscowości. Pierwsze wsie puszczańskie powstawały w miejscach, gdzie mieli swe budy i ziemianki osacznicy (strażnicy królewscy), smolarze, budnicy, rudnicy, rybacy. Póˇniej zakładano wsie na pozyskanej ziemi po wykarczowaniu lasów, najczęściej wzdłuż szlaków handlowych, rzecznych dolin i w pobliżu jezior. Większe posiadłości ziemskie miały dwory i folwarki, w okolicy których również zakładano wioski. Suwalszczyzna jest jednym z najsłabiej zaludnionych regionów kraju. Niemniej wsi jest tu sporo. Jedne mają zabudowę w miarę zwartą i tworzą szeregówki oraz ulicówki, jak na przykład Bryzgiel, Błaskowizna, Szurpiły, Dzierwany; inne są bardziej siedliskowe, wieloczłonowe, jak Stary Folwark, Gawrychruda, Smolniki, Sobolewo. Wiele jest też wiosek, zwłaszcza na Sejneńszczyˇnie, o całkowicie rozproszonej zabudowie, gdzie pojedyncze zagrody zostały pobudowane na wzgórzach lub w dolinkach. Wtopione w teren polno-leśny tworzą harmonijny pejzaż kulturowy. Coraz mniej drewnianej zabudowy ma wieś suwalska. Niemniej sporo jeszcze można spotkać chat z ozdobnymi gankami, okiennicami i narożami, podobnie jak i stodół ze zdobionymi wrotami, obór o ścianach z łupanych głazów czy budynków gospodarczych z "glinobitki" (z gliny wymieszanej z plewami i ciętą słomą). Stary Folwark - wieś letniskowa / Foto: J. BorejszoOwe stare zagrody mają swój niepowtarzalny urok. Jednakże w większości zabudowa wsi tego regionu jest murowana, dostosowana do wymagań współczesności. Domy położone w miejscach atrakcyjnych wypoczynkowo są coraz częściej włączane do sieci agroturystyki. Wczasowicze i turyści chętnie z nich korzystają, chwaląc gościnność i serdeczność gospodarzy oraz dobrą kuchnię regionalną.
Dawna wieś była w miarę samowystarczalna. Miała rolników i rzemieślników: młynarzy, cieśli, kowali, bednarzy, tkaczki itd. Jeszcze dziś spotkać można na wsi suwalskiej osoby, które zajmują się garncarstwem, kowalstwem, tkactwem, przędzeniem wełny, wyplataniem koszy, malowaniem wielkanocnych pisanek. W niektórych starych zagrodach zachowały się narzędzia i dawne maszyny: młockarnie, żniwiarki, kosiarki, lemiesze, grabiarki, sieczkarnie.
Na Suwalszczyˇnie wiele wsi spełnia wymogi miejscowości letniskowych. Już przed wojną za takie uchodziły: Becejły, Cimochowizna, Stary Folwark, Gawrychruda, Płociczno. Z czasem do tej listy dopisały się wsie: Giby, Wiżajny, Serwy, Małowiste, Błaskowizna, Bryzgiel, Płaska, Mikaszówka, Matłak, Burniszki, Rutka-Tartak i wiele innych.
WSIE, WIOSKI, ZAGRODY... - info

Niewiele jest już na Suwalszczyˇnie wsi, które zachowały swój dawny charakter i typową dla regionu wiejską zabudowę drewnianą (chat mieszkalnych) z budynkami gospodarczymi z "glinobitki" i łupanych głazów. Do ciekawszych pod względem zabudowy i układu przestrzennego - z zachowanymi chatami z początku XX wieku - należą między innymi: Błaskowizna, Buda Ruska, Cimochowizna, Dzierwany, Gawieniańce, Hańcza, Laskowskie, Leszczewo, Matłak, Motule, Pogorzelec, Przejma Wielka, Remieńkiń, Rosochaty Róg.
Pod względem administracyjnym Suwalszczyznę - która jest częścią województwa podlaskiego - tworzą trzy powiaty: Augustów, Sejny i Suwałki oraz 19 gmin. Wszystkie miejscowości gminne mają dobre połączenia autobusowe z miastami powiatowymi.

Tel. kierunkowy (0-prefiks-87)

ADRESY I TELEFONY URZĘDÓW MIEJSKICH I GMINNYCH

Augustów, Wojska Polskiego 51, tel. 643 30 56
Bakałarzewo, Rynek 3, tel. 569 40 23
Bargłów Kościelny, Augustowska 47, tel. 642 40 11
Filipów, Garbaska 2, tel. 569 60 81
Giby 74a, tel. 516 50 27, 516 50 38
Jeleniewo, Słoneczna 3, tel. 568 30 22
Krasnopol, Wojska Polskiego 4, tel. 516 40 10
Lipsk nad Biebrzą, Kościelna 3, tel. 642 30 33
Nowinka, tel. 641 95 20
Płaska, tel. 641 95 20
Przerośl, Rynek 2, tel. 569 10 19
Puńsk, A. Mickiewicza 23, tel. 516 10 48
Raczki, T. Kościuszki 14, tel. 568 59 25
Rutka-Tartak, 3 Maja 13, tel. 568 72 56
Sejny, Urząd Gminy, Gen. Świerczewskiego 1, tel. 516 20 45 lub 516 20 48
Sejny
, Urząd Miejski,
J. Piłsudskiego 25, tel. 516 20 55
Suwałki, T. Kościuszki 71, tel. 566 21 36
Suwałki
, Urząd Miejski, Noniewicza 19, tel. 566 62 20
Sztabin, Augustowska 53, tel. 641 20 36
Szypliszki, Suwalska 21, tel. 568 10 84
Wiżajny, Rynek 1, tel. 568 80 27

USŁUGI

We wszystkich miejscowościach gminnych znajdują się: poczta, ośrodek zdrowia, posterunek policji, lecznica zwierząt, sklepy, gastronomia, kwatery agroturystyczne.


 

 

 

 

 

Kwatery prywatne   Komunikacja autobusowa  
      Bar
Pole namiotowe Plaża   Sklepy
  Jezioro    
Agroturystyka Rzeka   Las
Schronisko mlodzieżowe     Szlaki piesze
  Szlaki wodne    
Parafie      
Szlaki rowerowe     Jazda konna
  Kościoły zabytkowe   Poczta
Punkty widokowe      
       

 


Wszelkie prawa
zastrzeżone

Realizator projektu:
Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich
Współfinansowano ze œrodków Unii Europejskiej
© PLIG RW 2000

Projekt i wykonanie strony
Bogusław Piotrowski
Kazimierz Sobecki

© ARTEKST Usługi Wydawnicze
napisz do nas