English version Cofnij stronę Wróć do strony
|       Start
|       Mapa
|     Autorzy
|   O stronie
|       Linki
|    Kontakt   |

- Krajobrazowa
  Suwalszczyzna

- W krainie Wigier
- Park krajobrazowy
- W dolinie Biebrzy
- Puszcza
  Augustowska
- Kanał Augustowski
- Puszcza Romincka
- Rzeki Suwalszczyzny

- Suwałki
- Augustów
- Sejny
- Najcenniejsze...
  Najpiękniejsze...
- W kręgu architektury
  sakralnej
- Dawne miasteczka
- Wsie, wioski ...
- W litewskim kręgu
- Staroobrzędowcy
- Raz na ludowo...
- Agroturystyka
- Turystyka   kwalifikowana
- Darz bór
- Urlop z wędką
- Bezkrwawe łowy
- Wypoczynek na   Suwalszczyźnie
- Jeden dzień na
   Litwie
 
AGROTURYSTYKA
   
LUDZIE Z WIELKICH MIAST, pełnych zgiełku, zawsze chętnie spędzali letnie urlopy w wiejskim zaciszu.Foto: K. Grabowski Jeszcze nie tak dawno ten rodzaj wypoczynku zwał się "wczasami pod gruszą". Ich obecną formą - bardziej zorganizowaną i ze znacznie szerszą ofertą usług - jest agroturystyka. Pomyślnie rozwija się ona w północno-wschodniej Polsce. Rekreacyjno-letniskowe walory wsi suwalskiej są znane. Już przed wojną uchodziły za miejscowości letniskowe: Becejły nad Szelmentem Małym, Cimochowizna, Stary Folwark i Gawrychruda nad Wigrami, Smolniki w otoczeniu jezior kleszczowieckich. Foto: K. GrabowskiObecnie wsie te, znacznie rozbudowane, z komfortowymi kwaterami agroturystycznymi i pensjonatami - są popularnymi miejscowościami letniskowymi. Należą do nich także: Ateny, Bryzgiel, Płociczno, Serwy, Płaska, Mikaszówka, Giby, Wiżajny, Burniszki i wiele innych. Wszystkie one położone są nad jeziorami, w otoczeniu borów i lasów. Słyną z gościnności i dobrej kuchni domowej z daniami regionalnymi. Wypoczynek w wiejskiej zagrodzie - w bliskości pól, łąk, lasu i wody, w kontakcie z rolnikiem, domowymi zwierzętami - o ileż jest cenniejszy od pobytu w przepełnionych uzdrowiskach, na hałaśliwych plażach i w ośrodkach wypoczynkowych. Nic więc dziwnego, że agroturystyka ma coraz więcej zwolenników. Czyste powietrze, czyste wody jezior i rzek, przejażdżki konne i bryczkami, wędkowanie, pływanie łodziami, zaciszne miejsca kąpielowe, wiejskie dróżki wśród sielskiego pejzażu, zachęcające do spacerów - to daje urlop na wsi suwalskiej.
AGROTURYSTYKA - info

Agroturystyka na Suwalszczyźnie cieszy się coraz większą popularnością i uznaniem tych, którzy z jej usług korzystają. Nic też dziwnego, że z roku na rok powiększa się baza agroturystyczna regionu i zakres usług. Na rzecz idei agroturystyki i jej organizacji działają miejscowe stowarzyszenia: Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna (dysponuje 300 kwaterami) i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny. Nadto Związek Gmin Północno-Wschodnich "Szelment" prowadzi działalność związaną z rozwojem infrastruktury agroturystycznej na terenie swoich gmin.
Najwięcej kwater agroturystycznych znajduje się na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, w pasie od jezior Wigry i Pomorze po okolice Wiżajn. Warto wspomnieć o Wiejskiej Bazie Noclegowej "Maniówka" w odrestaurowanym budynku dawnej szkoły w Nowej Wsi. Służy ona edukacji i rehabilitacji młodzieży niepełnosprawnej (30 miejsc i 3 kwatery w domach).
Miejscowości agroturystyczne mają dobre połączenia autobusowe z miastami powiatowymi Suwalszczyzny - Augustowem, Sejnami i Suwałkami. Gospodarstwa, w których świadczone są usługi agroturystyczne, mają telefony. Większość kwater posiada wysoki standard wyposażenia pokoi gościnnych i prowadzi bardzo dobrą kuchnię.

Tel. kierunkowy (0-prefiks-87)

BIURA REZERWACJI KWATER AGROTURYSTYCZNYCH

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna 16-400 Suwałki, T. Kościuszki 82 lok. 7,
skr. poczt. 76, tel./fax 566 54 94; 566 58 72 e-mail: sirt@suwalki-turystyka.info.pl; www.suwalki-turystyka.info.pl
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn i Sejneńszczyzny "Ziemia Sejneńska", 16-500 Sejny, J. Piłsudskiego 28, tel./fax 516 34 00

WSIE AGROTURYSTYCZNE NA SUWALSZCZYŹNIE

Bachanowo, Bakałarzewo, Becejły, Błaskowizna, Bryzgiel, Burniszki, Cimochowizna, Danowskie, Folusz, Gawrychruda, Giby, Grauże Nowe, Gulbieniszki, Jeleniewo (kolonie), Kaletnik, Kopanica, Krusznik, Leszczewek, Maćkowa Ruda, Okuniowiec, Płaska, Płociczno, Pobondzie, Potopy, Przejma Wielka, Przerośl, Rowele, Rutka-Tartak, Sejwy, Sidory, Stankuny, Stary Folwark, Szurpiły, Tobołowo, Wiżajny, Wiżgóry, Wołownia, Wysokie.

Usługi agroturystyczne: organizowanie po okolicy wycieczek pieszych i bryczkami, przejażdżki konne, ogniska, udostępnianie łodzi rybackich, kajaków i żaglówek, wprowadzanie w tajniki kuchni regionalnej.

Kwatery prywatne      
  Kąpielisko   Bar
  Plaża   Sklepy
Przyczepa kampingowa Jezioro Uslugi Gastronomia
Agroturystyka Rzeka   Las
      Szlaki piesze
       
  Wypożyczalnia sprzętu wodnego   Wypożyczalnia rowerowa
Szlaki rowerowe Wypożyczalnia sprzętu turystycznego   Jazda konna
Wieża widokowa      
Punkty widokowe      
  Rozrywka Informacja turystyczna  

 


Wszelkie prawa
zastrzeżone

Realizator projektu:
Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich
Współfinansowano ze œrodków Unii Europejskiej
© PLIG RW 2000

Projekt i wykonanie strony
Bogusław Piotrowski
Kazimierz Sobecki

© ARTEKST Usługi Wydawnicze
napisz do nas