English version Cofnij stronę Wróć do strony
|       Start
|       Mapa
|     Autorzy
|   O stronie
|       Linki
|    Kontakt   |

- Krajobrazowa
  Suwalszczyzna

- W krainie Wigier
- Park krajobrazowy
- W dolinie Biebrzy
- Puszcza
  Augustowska
- Kanał Augustowski
- Puszcza Romincka
- Rzeki Suwalszczyzny

- Suwałki
- Augustów
- Sejny
- Najcenniejsze...
  Najpiękniejsze...
- W kręgu architektury
  sakralnej
- Dawne miasteczka
- Wsie, wioski ...
- W litewskim kręgu
- Staroobrzędowcy
- Raz na ludowo...
- Agroturystyka
- Turystyka   kwalifikowana
- Darz bór
- Urlop z wędkš
- Bezkrwawe łowy
- Wypoczynek na   SuwalszczyŸnie
- Jeden dzień na
   Litwie
 
BEZKRWAWE ŁOWY
   
POJEZIERZE SUWALSKO-AUGUSTOWSKIE, podobnie jak sąsiednie krainy Biebrzy i Mazur Garbatych, są wymarzonym rajem dla fotografów profesjonalnych i amatorów. Foto: J. KrasnodębskiToteż nie bez powodów właśnie ten zakątek Polski stał się terenem fotograficznych penetracji znanych fotografików. Jeszcze przed wojna utrwalał Suwalszczyznę na kliszy Jan Bułhak, a po wojnie w tym właśnie regionie urządzał "bezkrwawe łowy" Włodzimierz Puchalski. Kontunuatorami jego dzieła są: Włodzimierz Łapiński mieszkający nad Wigrami, autor albumów m.in.: "Pojednanie z lasem" i "Wielki bór" oraz Wiktor Wołkow z Supraśla, który od ponad trzydziestu lat uprawia "polowania z obiektywem" w krainie Biebrzy i Suwalszczyzny, czego efektem są albumy: "Biebrza", "Krzyże" i liczne wystawy. Niemało trofeów z fotograficznych polowań na dzikiego zwierza zebrali w ostatnich latach: augustowianin Darek Karp i sejneńszczanin Jan Krasnodębski, a z młodszych: Jarosław Borejszo, Piotr Malczewski, Lech Krzysztofiak, Marek Miś. Puszcze Augustowska, Romincka, Borecka, dolina Biebrzy, to krainy lasów, rzek i jezior z bogatą florą i fauną. Stwarzają one niepowtarzalne warunki do uprawiania fotografii przyrodniczej, do "bezkrwawych łowów" na łosia, jelenia, wilka, wydrę, bobra, orła bielika, żurawia, cietrzewia, głuszca, ale też na ważkę, motyla, chrząszcze, gady, płazy itp. Można też "polować" na widoki: wschody i zachody słońca, mgielne opary, architekturę wsi, sielskie pejzaże. Bogata w konfigurację, polodowcowa rzeˇba Suwalszczyzny - jakże dla oka atrakcyjna - aż kusi do utrwalania na kliszy jej prawdziwie malarskich zakątków. Foto: J. KrasnodębskiWiedzą o tym suwalscy fotograficy, autorzy wielu wystaw fotograficznych, jak: Stanisław Woś, Piotr Bułanow, Ewa Przytuła. Jednakże pejzaże suwalskie, z całym bogactwem przyrody, nie są tylko dla profesjonalistów. Znajdzie tu swoje ścieżki fotograf amator, turysta, wczasowicz, każdy, kto weˇmie na wycieczkę aparat fotograficzny, kto uwrażliwiony na piękno przyrody, dostrzeże coś godnego utrwalenia na fotografii. Może to będzie początek pogłębionych studiów fotograficznych?
Dokąd wybrać się na "bezkrwawe łowy"? Szczególnie godne polecenia są doliny rzek: Biebrzy, dolnej Czarnej Hańczy (płynącej przez Puszczę Augustowską) i dolnej Rospudy. Mateczników zwierząt należy szukać w głębi Puszczy Augustowskiej, Rominckiej i Boreckiej, na Czerwonym Bagnie za Rajgrodem oraz w lasach dzierwańsko-smolnickich, w lesie Poszeszupie i lasach Gór Sudawskich. Ptactwo wodne i błotne, oprócz doliny Biebrzy, fotografuje się łatwo na Wigrach, a bociany, łabędzie i czaple - w każdym zakątku Suwalszczyzny.
W krajobrazie Suwalszczyzny są miejsca o wyjątkowych właściwościach fotogenicznych. Przede wszystkim punkty widokowe z gór: Cisowej koło Gulbieniszek, Jesionowej nad Szelmentem Wielkim, Zamkowej nad jeziorem Szurpiły, Krzemieniuchy koło Żywej Wody. Na najpiękniejsze pejzażowo zakątki trafi fotograf w okolicy Smolnik, Turtula, Doliny Rowelskiej i Marianki, Gór Sudawskich; nad jeziorami: Wigry, Pomorze, Gaładuś, Rospuda, Serwy; nad Kanałem Augustowskim i w dolinie rzek: Rospudy, Czarnej Hańczy, Marychy, Wiatrołuży, Błędzianki, Bludzi.
BEZKRWAWE ŁOWY - info

tSzczególnie atrakcyjną krainą do uprawiania "bezkrwawych łowów" - dzięki bogactwu fauny i flory oraz unikalnym krajobrazom nizinno-bagiennym - jest dolina Biebrzy. Rzeka przepływa przez cały obszar Biebrzańskiego Parku Narodowego. Od strony lądu prowadzą w głąb doliny drogi i wyznakowane szlaki turystyczne. Turysta-fotograf znajdzie przy nich pola namiotowe, kwatery prywatne i pokoje gościnne dyrekcji Parku.
Kto lubi fotografię krajobrazową, ten wyszuka odpowiednie pejzaże i malownicze zakątki w północnej części Suwalszczyzny. Znalezienie tam kwatery na nocleg lub dłuższy pobyt nie nastręcza większych kłopotów.
Bardzo cennym terenem do uprawiania fotografii przyrodniczej - przy tym łatwym do penetracji pieszej, rowerowej, częściowo samochodowej, z dobrą łącznością autobusową - jest Puszcza Augustowska.

Tel. kierunkowy (0-prefiks-87)

USŁUGI FOTOGRAFICZNE

Suwałki:
F. Chopina 8a (tel. 567 54 77); Chłodna 8a (tel. 566 36 89); Chłodna 1, (tel. 566 25 48); J. Korczaka 2a (tel. 566 41 23); T. Noniewicza 12a (tel. 566 65 49); T. Noniewicza 73 (tel. 565 17 17); A. Patli 3 (tel. 565 54 85); Utrata 2b (tel. 566 76 04) Kowalskiego 4a (tel. 567 56 72).
Augustów:
Hoża 9 (tel. 643 24 66); Mostowa 4 (tel. 643 35 64); 3 Maja 4 (tel. 643 51 33).
Sejny:
pl. Św. Agaty 6 (tel. 516 24 16).

INFORMACJA O BAZIE NOCLEGOWEJ

Centrum Informacji Turystycznej, Augustów, tel./fax 643 28 83
Centrum Promocji Suwalszczyzny, Suwałki, tel./fax 565 11 22
Suwalska Izba Rolniczo - Turystyczna, Suwałki, tel./fax 566 54 94; 566 58 72
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sejn, i Sejneńszczyzny, Sejny, tel./fax 516 34 00 

 

 

 

 

 

 
Kwatery prywatne   Komunikacja autobusowa  
       
  Plaża   Sklepy
Przyczepa kampingowa Jezioro    
Agroturystyka Rzeka   Las
  Stanice wodne   Szlaki piesze
  Szlaki wodne    
  Wypożyczalnia sprzętu wodnego   Wypożyczalnia rowerowa
Szlaki rowerowe Wypożyczalnia sprzętu turystycznego   Jazda konna
Wieża widokowa      
Punkty widokowe      
    Informacja turystyczna  

 


Wszelkie prawa
zastrzeżone

Realizator projektu:
Polsko-Litewska Izba Gospodarcza Rynków Wschodnich
Współfinansowano ze œrodków Unii Europejskiej
© PLIG RW 2000

Projekt i wykonanie strony
Bogusław Piotrowski
Kazimierz Sobecki

© ARTEKST Usługi Wydawnicze
napisz do nas